Рекорди 22 битв за Кубок України з футболу

15 травня 2014, 11:29
Найшвидший гол – у Андрія Шевченка, найбільше трофеїв – у Мірчі Луческу

ГОЛИ

У 22 попередніх фіналах було забито рівно 50 голів (у середньому 2,27 м'яча за гру). Автором першого з них став одесит Ілля Цимбалар , який відзначився точним ударом на 17 -й хвилині додаткового часу ( 107 – я хвилина матчу ) у фіналі Кубка – 1992 , який у результаті приніс перемогу " Чорноморцю " над " Металістом".

Найшвидший гол фіналів забив АндрійШевченко. У вирішальному матчі 1998-го він відзначився у воротах ЦСКА вже на 1 -й хвилині зустрічі. Цікаво , що київські армійці стали " співавторами " і найбільш пізнього гола фіналів : у 2001 році " гірник " Сергій Ателькін забив їм переможний м'яч ( 2:1) на останній , 120 -й хвилині ігрового часу.

БОМБАРДИРИ

До речі, саме Шевченко і Ателькін ділять лаври найкращого бомбардира фіналів, на рахунку кожного по 4 забитих м'ячі. При цьому, тільки ці двоє можуть похвалитися дублями: у киянина їх два, у донеччанина – один.

У цілому ж клубні гольові досягнення виглядають наступним чином: авторами 20 голів є гравці "Шахтаря", 18 разів відзначалися футболісти "Динамо", по 3 м'ячі на рахунку "Таврії " і "Металурга" (Д), 2 – у київського ЦСКА, по 1 голу забили "Чорноморець", "Карпати", "Дніпро" і "Ворскла".

КАРТКИ

Найбільш грубим фіналом стала знаменита харківська битва 2008 року, рефері якої Віктор Швецов по п'ять разів "запалював" перед гравцями "Шахтаря" і "Динамо" жовтий і червоний світло. Але абсолютним рекордсменом за кількістю винесених покарань залишається фінал – 2010 між "Таврією" та донецьким "Металургом". Тоді рефері Олег Деревинський 13 раз довелося діставати з кишені картки (11 жовтих і 2 червоних). А ось вирішальний матч розигриша-1993/94 між "Чорноморцем" і "Таврією", який обслуговував Сергій Татулян, обійшовся взагалі без єдиного покарання, і це при тому, що суперники змогли виявити найсильнішого лише в серії післяматчевих пенальті (перемога одеситів 5:3 після нулів в основний і додатковий час).

"ТОЧКИ"

В 22 попередніх фіналах судді лише п'ять разів призначали 11 -метрові удари ( причому двічі – в поєдинку 2005 року) , реалізовані були три пенальті.

ГЛЯДАЧІ

До речі, вирішальний матч 1994 -го в Києві увійшов в історію фіналів і зі знаком "мінус" як самий безлюдний : свідками тріумфу "моряків" стали всього лише 5000 глядачів. А рекорд відвідуваності фінальних матчів був встановлений в 2002 році, коли поспостерігати за протистоянням "Шахтаря" і "Динамо" на трибунах НСК " Олімпійський" зібралася майже 81 000 прихильників футболу.

РАХУНКИ

Найбільш популярний рахунок фіналів – 1:0 (п'ять разів фіксувався в основний час і одного разу в додатковий) і 2:1 (4 і 2 випадки відповідно).

В цілому ж, до овертаймів справа доходила сім разів, а до серії пенальті суперники дотягували двічі, причому підряд. Через рік після вже згаданого фіналу – 1994, "Шахтар" і "Дніпро", зігравши 1:1 в основний і додатковий час, з'ясовували стосунки в ще більш тривалій серії пенальті. "Гірники" святкували вікторію (7:6) лише після 14-го удару (роком раніше переможним для одеситів став вже 9-й підхід "точки" – 5:3). Природно, що фінал – 1995 утримує пальму першості за тривалістю
.

СУДДІ

Львів'янин Юрій Можаровський стане 18 -м арбітром, обслуговуючим фінали Кубка України. До нього цю місію виконували 15 вітчизняних рефері (частіше за інших Василь Мельничук – 3 рази) і двоє іноземців – норвежець Тер'є Хауге (2005) і португалець Кортес Батішта (2006). Спільними зусиллями вони "нагородили" учасників вирішальних матчів КУ 93 жовтими і 15 червоними картками.

Цікаво, що в перших 10 фіналах Кубка України не було зафіксовано жодного видалення. Вперше червона картка була показана у фіналі -2002 "гірникові" Геннадію Зубову.

ТРЕНЕРИ

Тріумфаторами Кубку ставали 12 тренерів. Частіше за інших Мірча Луческу – 5 разів , Валерій Лобановський і Віктор Прокопенко – по 3. По 2 кубкових тріумфу в послужних списках Йожефа Сабо та Анатолія Дем'яненко , по 1 – на рахунку Михайла Фоменка , Володимира Салькова , Валерія Яремченко , Невіо Скали , Олексія Михайличенка , Миколи Павлова і Сергія Пучкова. Що цікаво , нинішній наставник " Динамо " Сергій Ребров може не тільки оформити " чортову дюжину " , але і стати першим , кому вдавалося перемагати в КУ і в якості гравця ( 7 разів) і в якості тренера.

МІСЦЕ ЗУСТРІЧІ

Попередні фінали приймали чотири міста: 17 раз Київ (1992—2007, 2012), тричі Харків ( 2008 , 2010 , 2013 ) і по разу Дніпропетровськ ( 2009 ) та Суми (2011).

ШД VS ДК

Для "Шахтаря" майбутній фінал – 14 -й за рахунком (рекорд турніру) , для "Динамо " – 13 -й. Українське класико у фіналі ми побачимо в 7 -й раз. За підсумками попередніх шести поєдинків – рівність : по три перемоги кожного з суперників.