Йдемо за графіком Блохіна: розбір польотів після матчу Україна – Фінляндія

14 листопада 2016, 10:48
Кравець забиває в третьому поспіль матчі збірної, у Шевченка – перша тренерська перемога в Україні

Артем Кравець грав з розбитою головою. Фото AFP

Вісім очок в чотирьох матчах. Це багато чи мало? З одного боку, збірна України могла вирвати перемогу в поєдинку з Ісландією і утримати три очки в Туреччині, але з іншого – в цих же матчах ми могли і програти. Косово створив достатньо моментів для нічиєї. Суперечливі відчуття і після суботньої гри в Одесі з Фінляндією, в якій "синьо-жовті" здобули першу перемогу на рідній землі при головному тренері Андрія Шевченка. Ми знову домінували на полі, контролювали м'яч і намагалися не пускати суперника на свою половину, але знову у збірній України це виходило тільки відрізками.

У Шевченка вимальовується основна обойма. Головні зміни в порівнянні з Михайлом Фоменком – основний форвард тепер Кравець, у нас абсолютно нові фланги захисту – Соболь і Бутко, а в центрі поля робиться акцент на технічних і креативних гравцях з фантазією – Коваленко і Зінченко. Виходить, змінилося півскладу. Додайте до цього нову структуру гри: 4-1-4-1, і отримаємо такі перепади в грі.

РОЗТЯЖКА. У суботу збірна України вперше за Шевченка грала проти суперника, який використовує схему гри з п'ятьма захисниками.

План А. Фіни починали матч з нами, граючи в п'ять захисників:

Вона вимагає злагоджених дій трійки центральних захисників. Її вразливе місце – зона між фланговим латералем і крайнім центрбеком. Також така система вимагає, щоб хтось із трійки регулярно викидався за своїм опонентом. Єдиний гол в матчі, на 25-ій хвилині, українці забили, використавши всі мінуси формації Фінляндії. Степаненко віддав на Соболя, той на Коваленко, а Віктор на Коноплянку. Всі передачі були зроблені якісно і в один дотик.

Перед голом. Зону для Конопи створили Степаненко, Соболь і Коваленко:

Коноплянка виявився один проти центрального захисника, який страхував зону правого латераля. У футболістів збірної України вийшло розтягнути захист суперника і створити вільну зону для одного з найшвидших своїх гравців. Звернемо увагу на розташування Кравця: він знаходився між двома захисниками, але в потрібний момент зробив правильний ривок в "гольову" точку.

Гол. У потрібний момент Кравець зробив правильний ривок:

В результаті Артем забив вже в третьому матчі поспіль, замкнувши шикарну передачу німецького легіонера, зроблену зовнішньою стороною стопи.

ПУККІ VS П'ЯТОВ. Збірна України контролювала м'яч і нічого не давала створити супернику біля воріт Андрія П'ятова. Але на 33-ій хвилині матчу помилився найдосвідченіший гравець команди. Олександр Кучер, який в Одесі вивів збірну на поле з капітанською пов'язкою, недостатньо сильно віддав пас на воротаря, і м'яч перехопив Теему Пуккі. Нападник вийшов один на один з П'ятовим, прицільно бив в дальній кут, але наш кіпер блиснув реакцією, підстрахувавши свого кума.

Шанс для Пуккі. Пятов своїм сейвом підстрахував кума Кучера:

ЯК ІСЛАНДІЯ. До кінця першого тайму в грі збірної України з'явилася нервозність, збільшилася кількість браку в передачах, і фіни почали регулярно створювати тиск на чужій половині поля. Головний тренер збірної Суомі, Ханс Бакке, відчув, що в цьому матчі ще можна зачепитися за очки і на другий тайм поміняв систему гри.

Замість півзахисника Рингу на поле вийшов нападник Маркканен, і Фінляндія перебудувалася на гру в два нападаючих 4-4-2.

План Б. Пропустивши гол, сіверяни перейшли на схему 4-4-2:

Збірній Шевченка вже доводилося грати проти схожої тактичної схеми, Ісландія в Києві діяла саме так. Тоді вікінги створили дуже багато проблем нашому захисту в першому таймі, а Фінляндія почала створювати моменти у другому. З одного боку фіни почали досить високо пресингувати наших гравців і давати менше часу на прийняття рішень, але з іншого – наша атакуюча лінія отримала набагато більше простору і зон попереду. Другий тайм ніяк не можна записати нам в актив. Багато браку, неправильних рішень, програної боротьби. Наші проблеми починаються тоді, коли суперник створює серйозний тиск, тому що нікуди відступати. Так було з Туреччиною і Косово в другому таймі, така ж ситуація вийшла і з Фінляндією. Одна з головних слабких сторін збірної Шевченка – атакуючі півзахисники недостатньо беруть участь у відборі. Тому ця збірна завжди дає можливість супернику створювати моменти, хоча і сама створює чимало. Величезне навантаження лягає на Степаненка, який в кожному матчі проробляє великий обсяг роботи. У цієї збірної Тарас виростає в одного з незамінних виконавців, що перед матчем відзначали фіни. Але одного Степаненка іноді просто не вистачає, особливо, коли по 2-3 людини випадають з оборонних дій. В результаті жителі півночі, у яких величезні проблеми з атакою, у яких вісім футболістів основного складу не могли зіграти, 10 разів пробили по наших воротах. В одному моменті тільки удача допомогла нам не пропустити після удару Маркканена. Форвард вдарив над воротами з п'яти метрів, коли П'ятов вже лежав на газоні.

На щастя, по горобцях. А тут вже і П'ятов був не в силах допомогти:

ПОТРІБЕН НОКАУТ. На жаль, збірна Шевченка ще не навчилася добивати суперника, коли для цього є всі передумови. Україна упустила свої моменти, особливо розкішний шанс був у Коноплянки, і до фінального свистка на стадіоні в Одесі були великі переживання. Шевченко трохи заспокоїв гру, випустивши Ротаня замість Зінченка на 67 хвилині матчу. Аналогічна заміна допомогла в матчі з Косово, вона зіграла і зараз. Ротань додав нашій команді солідності, спокою, і ми зуміли втримати перемогу. При цьому за сім хвилин до кінця основного часу в збірній дебютував 18-річний Циганков, який практично годиться Руслану в сини. Завтра, в день харківського товарняка з сербами, Віктору виповниться 19.

ФІНІШ РОКУ. 1:0 – дуже складна перемога України. Після гри один з головних питань на стадіоні: "8 очок в 4 матчах – це багато чи мало?". У 2004-му стільки ж у стартовій четвірці матчів набрала команда під керівництвом Олега Блохіна. Згодом вона вперше в історії збірної, вигравши свою відбіркову групу, пробилася на ЧС.